Oaza Siwa

Oaza Siwa

Oaza Siwa

Oaza Siwa to cudowne, zielone miejsce, które znajduje się w sercu egipskiej Sahary. Oferuje każdemu szansę na doświadczenie czystego piękna natury oraz poznanie unikalnej kultury i historii tego epickiego miejsca. Ten złoty klejnot może stanowić destynację dla najbardziej ekscytującej podróży, która sprawi, że poczujesz, jakbyś odkrywał zupełnie nowy świat z wśród błyszczących piasków pustynnych, przeplecionych zielenią lokalnej roślinności. Zwiedź ten cudowny ekosystem i spraw, aby każdy moment się liczył.

 

Lokalizacja

Ta złota miejska oaza zlokalizowana jest na Pustyni Zachodniej i ma kształt głębokiej depresji, która znajduje się 19 m poniżej poziomu morza i wypełniona jest licznymi gorącymi źródłami wodnymi oraz tysiącami palm. Znajduje się 50 km na wschód od granicy libijskiej i 560 km od Kairu, co zajmuje około 8 godzin jazdy samochodem. Istnieją autostrady zbudowane w latach 80-tych, które łączą ją z Morzem Śródziemnym, nadmorskim miastem Marsa Matruh oraz oazą Bahariya.

Pogoda w Oazie Siwa

Klimat Oazy Siwa jest uznawany za klimat tropikalny i subtropikalny pustynny, charakteryzujący się średnią temperaturą w roku wynoszącą 22°C. Gwarantuje to, że każdy ma szansę na udaną przygodę podczas podróży po historycznych i naturalnych cudach tego złotego pustynnego skarbu.

Historia

Historia Oazy Siwa jest bardzo bogata i sięga aż dziesiątego tysiąclecia p.n.e. Odkryto tam nekropolię datowaną na XXVI dynastię Starego Państwa (2700 p.n.e. – 2200 p.n.e.). Starożytna cywilizacja grecka z Cyreny dowiedziała się o niej w VII wieku p.n.e. i założyła w tym miejscu świątynię proroctwa Amona. Aleksander Wielki, w 331 p.n.e., podczas swojej kampanii podboju Persji, odwiedził oazę, kierując się lotem ptaków i proroctwem. Fakt dotarcia do oazy był znakiem jakoby Aleksander został wybrany przez bogów na przyszłego prawowitego władcę Egiptu.

Oaza Siwa, w okresie Królestwa Ptolemejskiego, była znana jako „Pole Drzew”. Odkryto tutaj fragmenty i ruiny pochodzące z IV wieku p.n.e. W 1203 roku, doniesiono, że w oazie mieszkało około 40 mężczyzn. W XII wieku Berberowie stali się głównymi mieszkańcami oazy. W XVIII i XIX wieku natomiast odwiedzali ją liczni angielscy i europejscy podróżnicy oraz historycy. Oaza Siwa była centrum walk podczas I i II wojny światowej. W 1926 roku nawiedziły ją trzydniowe intensywne deszcze, które zniszczyły wiele obiektów, między innymi Shali (starożytna twierdza), zbudowaną głównie z suszonej gliny. Po tym incydencie ludność zaczęła budować nowe domy z bardziej trwałych materiałów, a Shali pozostała w formie ruiny.

Kultura i ludność

Oaza Siwa jest obdarzona bogatą kulturą Berberów Siwi, którzy uczynili tę odizolowaną oazę swoim domem. Jedynym środkiem transportu, który mógł łatwo przemierzać pustynię w celu transportu oliwek i daktyli oraz wymiany ich na inne towary, był wielbłąd. Podróże odbywały się głównie z pielgrzymami, na trasie z Maroka przez Kair aż do Mekki. Ze względu na izolację, Siwi stworzyli swoją własną bogatą kulturę, która objawia się w ich strojach, elementach dekoracyjnych, haftach i ceramice. Najbardziej oczarującą część ich stylu stanowią ozdoby noszone przez kobiety głównie podczas festiwali, ważnych ceremonii i ślubów. Korale oraz biżuteria ze srebra występowały w różnych formach jako: kolczyki, ozdoby do włosów, naszyjniki, wisiorki, bransoletki, pierścienie i były ozdabiane symbolami związanymi z historią i wierzeniami. Jednym z najbardziej powszechnych elementów jest Adrim, czyli ogromny srebrny dysk, który dziewczyna ściąga, gdy wychodzi za mąż. Aghraw, z kolei to okrągły naszyjnik, który bogate kobiety nosiły jako komplet pięciu do sześciu srebrnych elementów. Na ozdobach i ubraniach kobiecych, takich jak suknie, chusty i spodnie, pojawiało się wiele symboli, znaków i wzorów związanych z ludem Berberów Siwi, mających promować płodność, dobre zdrowie, fortunę i dostarczać boskiej ochrony. Oaza Siwa może pochwalić się licznymi dziełami sztuki w różnych stylach, do których zalicza się tkaniny o niepowtarzalnych wzorach oraz tradycyjną srebrną biżuterię.

W Oazie Siwa mieszka ponad 30 000 ludzi na obszarze o długości 80 km i szerokości 20 km. Berberowie Siwi posługują się dialektem arabskim używanym w Egipcie ale zdołali również wykształcić swoją własną kulturę oraz język, zwany językiem Siwi.

Ludność Siwy wyznaje głównie islam i obchodzi wiele świąt, takich jak święty miesiąc Ramadan, Eid Al Fitr i Eid Al Adha. Oprócz tego celebrują święto Siyaha, podczas którego wspominają swojego patrona: Sidi Sulaymana. To ważne wydarzenie jest okazją do integracji społeczności i utrzymania tradycji związanych z kultem tego świętego patrona.

Skarby Oazy Siwa

Oaza Siwa była przedmiotem wielu badań archeologicznych w XX wieku, mających na celu znalezienie grobu Aleksandra Wielkiego, który według wierzeń miał znajdować się w Oazie Siwa. W 2007 roku natomiast odkryto ślad hominida, którego wiek określono na około dwa do trzech milionów lat.

Jeziora Słone

Jedną z najpiękniejszych atrakcji w Oazie Siwa są cudowne Jeziora Słone, oferujące niebiański widok błyszczącej czystej wody koloru przezroczystegu turkusu. Krajobraz jezior sam w sobie działa kojąco na serce i duszę, a także przynosi liczne korzyści zdrowotne z powodu wysokiej koncentracji soli. Jezioro Zeitoun to malownicze miejsce, znane jako największe jezioro słone w oazie, które jest w 95% solą i ma głębokość 4 m. Wysokie stężenie soli pozwala leczyć problemy skórne, problemy z zatokami, łuszczycę, zapalenie stawów, choroby układu trawiennego, reumatyzm oraz problemy z oczami. Ludność Siwy z kolei wydobywa sól i używa jej przy budowie domów, do tworzenia narzędzi i produkcji lamp.

Łaźnie Kleopatry

Naturalne Łaźnie Kleopatry, to miejsce, gdzie Kleopatra i Marek Antoniusz w V wieku p.n.e. zarzywali kąpieli. Ten kamienny basen zasilany jest naturalnym źródłem wody, które wytryskuje spod powierzchni ziemi. To jedna z ulubionych i najpopularniejszych destynacji znajdująca się na trasie do świątyni Orakulum (Aghurmi). To jedno z najbardziej magicznych miejsc sprzyjających relaksowaniu się oraz cieszeniu się czasem pośród pamiątek historii i piękna natury.

Góra Umarłych

Góra ta znajduje się w samym sercu Oazy Siwa i pojawia się w wielu opowieściach oraz legendach. Składa się ze skalistego wzgórza zawierającego około 1500 grobów zmarłych głównie z XXVI dynastii, a także okresu greckiego i rzymskiego. Najbardziej znane cmentarze to „Siamun”, „Mesu Isis”, „Niperbathot” i „Krokodyl (Sobek)”. Niektóre groby prezentują niesamowite malowidła pogrzebowe, łączące staroegipski i grecki styl artystyczny z wizerunkami staroegipskich bogów i bogiń.

Grobowiec Si-Amun

Jednym z najbardziej znanych i ważnych egipskich grobów w Górze Umarłych jest Grobowiec Si-Amuna, pochodzący z III wieku p.n.e., a odkryty w 1940 roku. Jest on bardzo masywny i zawieray szereg niesamowitych malowideł, dekoracji i rzeźb, które ukazują wiele faktów z okresu greckiego, pomimo że zostały poważnie zniszczone w okresie rzymskim. Właścicielem grobu był bogaty grecki kupiec i właściciel ziemski, który poślubił Egipcjankę czczącą Amona i postanowił udokumentować całe swoje życie. Istnieje wiele obrazów przedstawiających składanie ofiar i modlitwę do staroegipskich bogów, takich jak Osiris i Isis, Hathor, Horus, Thoth i Anubis.

Twierdza Shali

W samym sercu Oazy Siwa znajduje się niezliczona liczba niezwykłych labiryntów, twierdz i domów datujących się na XIII wiek, zbudowanych z organicznej soli pobranej ze słonych jezior, wymieszanej z kamieniem, a następnie pokrytej miejscową gliną. Ten złoty labirynt zatłoczonych budynków ma 4 lub 5 kondygnacji, które kiedyś zamieszkiwały setki ludzi pragnących chronić się przed atakami Beduinów. Twierdza Shali oferuje niepowtarzalną szansę zobaczenia najbardziej niesamowitych widoków okolic Oazy.

Źródła Wodne

Oaza Siwa posiada wiele naturalnych źródeł, takich jak Źródło Kleopatry, które jest zdecydowanie najbardziej znaną atrakcją w okolicy. Kleopatra mogła kąpać się w tym nietuzinkowym krajobrazie pomiędzy złotymi piaskami a palmami. Cudowne Źródło Wody Ain Guba to krystaliczna woda płynąca w ogromnym kamienno-betonowym basenie, a Bir Wahid z kolei to znane źródło, gdzie każdy może zanurzyć się i skorzystać z leczniczych wód mineralnych. Źródła te zmienią swoją temperaturę w zależności od pór roku.

Kąpiel w Piasku Siwa

Jednym z najstarszych sposobów naturalnego leczenia była kąpiel w ciepłym piasku. Złote piaski oazy Siwa są znane z właściwości leczniczych, które są w stanie wyleczyć wiele dolegliwości, w tym reumatoidalne zapalenie stawów i zespół przewlekłego zmęczenia. Kąpiel w piasku polega głównie na tym, że pokrywasz się piaskiem od szyi do stóp przez kilka godzin, a w tym czasie wszystkie minerały zawarte w piasku całkowicie oczyszczają twoje ciało.

Świątynia Amona Orakulum

Świątynia znana jako Aghurmi, znajduje się w samej Oazie Siwa. Orakulum było istotnym miejscem, gdzie wielu ludzi przybywało aby się poradzić i znaleźć rozwiązanie swoich problemów. Świątynia została zbudowana w Nowym Królestwie (1570–1050 p.n.e.) aby uczcić tebańską triadę Amona: Zeusa i Jupitera Amona. Miejsce to związane jest z wieloma mitami i legendami. Niektórzy wierzą, że świątynia została stworzona dla uczczenia Hama, syna Noego, a inni, że dla czczenia greckiego boga Dionizosa. Sława i znaczenie świątyni Amona pochodzą stąd, iż Aleksander Wielki odwiedził ją w 331 p.n.e. jako “syn Zeusa” i przyszły faraon Egiptu. Aleksander poszukiwał tu wiedzy o swoim losie pytając o to najznamienitszą w tamtym czasie wyrocznię obszaru starożytnego Morza Śródziemnego. Podobno odpowiedź brzmiała: „tak, ale nie na długo”.

Świątynia Umm Ubayda

Jedną z dwóch świątyń dedykowanych Amonowi jest magiczna świątynia Umm Ubayda, która znajduje się około 200 m od świątyni Orakulum. Została zbudowana przez faraona Nektaneba z XXX dynastii około 380 roku p.n.e. i została także odwiedzona przez Aleksandra Wielkiego. Jest całkowicie zrujnowana przez silne trzęsienie ziemi, które dotknęło to wspaniałe miejsce w 1811 roku, a w 1896 roku została dodatkowo wysadzona przez gubernatora Siwy, aby zrobić miejsce na posterunek policji i meczet. Pomimo to, pozostałości świątyni dają szansę na dostrzeżenie na ścianach fragmentów niesamowitych przedstawień boga Amona.

 

Atrakcje w Oazie Siwa

Oaza Siwa oferuje wiele atrakcji, takich jak: kemping na pustyni wród cudownych wydm piaskowych, podziwianie dzikiej przyrody, niesamowite zachody słońca, kąpiele w leczniczym piasku i słonych jeziorach, sesje jogi a przede wszystkim odkrywanie wspaniałych historycznych skarbów tego cudownego miejsca oraz poznanie unikatowego dzidzictwa kultury ludu Siwi. W oazie Siwa będzie także okazja do zakupu lokalnych daktyli i oliwek, suszonej trawy cytrynowej, haftowanych szali, ręcznie robionych mydeł i organicznych dżemów z hibiskusa.

Wyjątkowych atrakcji dostarczą także:

Noc w Obozie Astrologicznym Siwa. Zaledwie 10 km od oazy Siwa znajduje się niecodzinny Obóz Astrologiczny Siwa, który zaprasza na nocną obserwację gwiazd z dala od świateł miasta. Każdy będzie mógł odkrywać niesamowitą atmosferę złotej Sahary, ciesząc się najlepszą muzyką oraz pysznym jedzeniem i herbatą.

Jazda na Desce w Piaskach. Pełna adrenaliny przygoda jazdy na desce pośród wyjątkowych cudów pustyni może okazać się kluczem do przeżycia przygody życia.

 

Aleksander Wielki

Istnieje wiele teorii, zgodnie z którymi grobowiec Aleksandra Wielkiego został ukryty właśnie na terenie oazy. W 2019 roku odnaleziono marmurową rzeźbę przedstawiającą Aleksandra i rozpoczął się okres intensywnych wykopalisk w poszukiwaniu grobowca i skarbów.

Piękna Oaza Siwa to niewątpliwie jedna z najbardziej magicznych naturalnych atrakcji w Egipcie. Zlokalizowana na zachodniej pustyni, przepełniona jest niesamowitymi zbiorami przyrody, kultury i historii wielu stuleci.

Zostaw wiadomość

Twój email nie będzie publikowany