Sakkara
Sakkara, malowniczo położona miejscowość na południe od Kairu i na zachód od Memfis, to ziemia bogata w historię i tajemnice starożytnego Egiptu. Od nekropolii, gdzie spoczywają królowie najstarszych dynastii, po monumentalne budowle, które przyciągają uwagę archeologów z całego świata, to miejsce jest źródłem nieustannego odkrywania i fascynacji.
Historia Sakkary sięga czasów Starego Państwa, ponad 4000 lat temu, gdy pierwsze królowie Egiptu rozpoczęli budowę olbrzymich grobowców. Ta nekropolia była miejscem wiecznego spoczynku dla królów i wpływowych dygnitarzy, a także miejscem kultu i czci. Nazwa Sakkary pochodzi od bóstwa Sokara, które według mitologii egipskiej dokonywało przyjęcia i oczyszczenia zmarłego władcy.
Sakkarę można uznać za potencjalne miejsce pochówku pierwszego znanego króla Egiptu, Narmera, który uważany jest za twórcę państwa „Obydwu Krajów” i założyciela I dynastii.
Lokalizacja
Najstarsza Piramida Świata

Najstarsza piramida na świecie znajduje się właśnie w Sakkarze, pełniąc funkcję grobowca dla Dżesera, pierwszego króla z III dynastii Starego Państwa. Imię Dżesera, oznaczającego „świętego”, odzwierciedla szacunek, jakim darzono tego władcę. Piramida, pierwotnie zaprojektowana jako mastaba*, została rozbudowana przez Dżesera, tworząc pierwszą w historii piramidę schodkową.
Twórcą tej monumentalnej budowli był Imhotep, wezyr faraona Dżesera i pierwszy znany architekt, który znany jest z imienia. Imhotep wprowadził wiele innowacji w projektowaniu grobowców, łącząc tradycyjne motywy z nowoczesnymi rozwiązaniami.
Tajemnice Serapeum

W Sakkarze znajduje się również Serapeum, to podziemne pomieszczenie na planie koła (hypogeum), służyło jako miejsce pochówku świętych byków Apisów. Grobowce, zbudowane prawdopodobnie w XIV lub XV wieku p.n.e., zawierały długie korytarze z monumentalnymi sarkofagami, które ważyły nawet 60-70 ton. Mimo tych imponujących konstrukcji, wszystkie sarkofagi były puste, co pozostaje tajemnicą dla badaczy.
W 2020 roku egipskie ministerstwo ds. Starożytności postanowiło ponownie otworzyć piramidę Dżesera dla turystów, co pozwala na dalsze eksplorowanie i odkrywanie tajemnic Sakkary przez wszystkich zainteresowanych historią starożytnego Egiptu.
Sakkara, z jej bogatym dziedzictwem i tajemnicami, pozostaje fascynującym miejscem dla badaczy i turystów z całego świata, przyciągając ich do dalszego zgłębiania historii tej starożytnej nekropolii.
*Mastaby składały się z murowanej części nadziemnej oraz podziemnej komory grobowej, które połączone były ze sobą pionowym szybem. Gdy władca umierał, jego mumię w sarkofagu składano jej wnętrzu, wraz z artefaktami grobowymi. Po pogrzebie szyb zasypywano i maskowano.
Zostaw wiadomość